۱۳ مورد از بهترین خواص رازیانه و درمان بیماری های زنانه و مردانه

رازیانه گیاهی گرم مزاج است که برای سرد مزاجان فوق العاده و برای گرم مزاجان هم مفید است. خلاصه ای از خواص رازیانه که در ادامه به آنها میپردازیم؛ درمان تمام مریضی های ناشی از سردی مزاج، درمان مشکلات یائسگی و جوش های صورت، تقویت پوست و مو، تحکیم استخوان ها و افزایش قدرت بینایی و … .

رازیانه چیست؟!

خانواده: Umbelliferae
نام علمی: Foeniculum vulgare Mill

رازیانه گیاهی است علفی که یک ساله و دوساله می باشد. ارتفاع رازیانه تا ۱/۵ متر هم میرسد.
تکثیر رازیانه در فصل بهار و از طریق کاشت بذر صورت میگیرد.
برگ رازیانه را پس از آنکه گیاه، کامل رشد کرد، جدا میکنند که معمولا این اتفاق در خرداد ماه می افتد. تخم رازیانه که مهم ترین قسمت دارویی این گیاه است را وقتی میوه ها زرد شدند میچینند. جالب است بدانید ریشه رازیانه، زمانی که ضخیم و مخروطی شکل شود و رنگ سفید و بوی خوش خود را پیدا کند، از زمین خارج میکنند و پس از شستشو آنرا قطعه قطعه کرده و خشک میکنند.
در پایان خوب است بدانید این گیاه را در کتب طب سنتی با نام رازیانج می شناسند.

جایگزین رازیانه چیست؟!
تخم کرفس از جهت خواص و فوایدی که دارد بسیار شبیه به رازیانه عمل میکند و در طب سنتی جایگزین این گیاه محسوب میشود.

طبیعت گیاه رازیانه:
بر اساس نظر حکمای طب سنتی، رازیانه نسبتا از گرمی و خشکی بالایی برخوردار است. همچنین خوب است بدانید که تخم رازیانه در مقایسه با ریشه و برگ رازیانه، گرمی بیشتری دارد.

 

۱۳ خواص رازیانه برای بدنی سالم و زیبا

به طور کلی باید گفت که تخم رازیانه، محرک، معطر، بادشکن، مقوی معده و قاعده آور است. برگ های رازیانه مدر بوده ریشه رازیانه هم مسهل و ملین میباشد. روغن تخم رازیانه ضد انگل بسیار خوبی است و جالب است بدانید که در چین، از جوشانده این گیاه به عنوان یک ضد قی و آشفتگی استفاده میشود.

خواص رازیانه برای افزایش شیر مادر هم بسیار مناسب است که به همین منظور میتوانید از نسخه زیر استفاده کنید؛
دم کرده ۱۰ تا ۴ گرم از تخم رازیانه را در ۳ تا ۴ لیوان آبجوش ترکیب کنید و در طول روز میل کنید.

برای درمان سرفه و آسم با رازیانه، توصیه میشود که چند گرم از رازیانه را درون آب بریزید و ۱۵ دقیقه به آن زمان دهید تا دم بکشد و پس از آنکه دم کشید و کمی خنک شد عسل را به آن اضافه کنید. این روش برای تسکین مشکلات تنفسی بسیار مفید است.

 

۱) رازیانه و درمان درد های ناشی از سردی مزاج

یکی از عمومی ترین خواص رازیانه مربوط میشود به خاصیت تسکین دردها که این مورد در زمانی است که درد بدن شما بر اثر سردی ایجاد شده باشد. لذا برای درد های ناشی از سردی مزاج، رازیانه کاربرد بسیار خوبی دارد.

 

۲) خواص رازیانه برای لاغری، خودتان قضاوت کنید …
خواص رازیانه برای لاغری

لاغری با رازیانه بسیار ساده است. همانطور که میدانید فیبر هیچ کالری‌ ای ندارد، ولی حجم دارد. پس در نتیجه با مصرف خوراکی هایی که فیبر بالایی دارند می توانیم یک قدم به لاغری نزدیک شویم چون در هنگام مصرف آنها حس سیری به ما دست میدهد چون حجم دارد ولی کالری ندارد. رازیانه هم فیبر بالایی دارد. بدن ما انسانها قادر به تجزیه فیبر نیست و از همین رو نمیتواند فیبر را به کالری تبدیل کند و در نتیجه ما افزایش وزن پیدا نمیکنیم.

بر اساس مطالعات انجام شده؛ به طور کلی رژیم های غذایی ای که فیبر بالایی دارند در کاهش وزن تاثیر بسیار مطلوبی دارند. یکی از همین تحقیقات در سال ۲۰۰۱ نشان داد که افرادی که در برنامه غذایی خود هیچ تغییری ندادند و صرفا ۱۴ گرم فیبر بیشتری مصرف کردند، %۱۰ کالری کمتری دریافت کردند و در نتیجه در طول ۴ماه چیزی حدود ۲کیلو کم کرده بودند که واقعا عالی است.
🔵 بنابراین آسان ترین روش لاغری آن است که شما فقط مقداری رازیانه و غذا هایی که فیبر بالایی دارند را مصرف کنید.

 

۳) خواص رازیانه برای تخمدان

همانطور که تا به اینجا در مقالات اکسیرطب دانستید، روش و روند درمانی در طب سنتی بر اساس مزاج افراد تعیین میشود و بر اساس اصلاح مزاج صورت می پذیرد.
بنابراین درمان مشکلاتی که به تخمدان مربوط میشود را باید با طبیب مربوطه در میان گذاشت. اما به طور کلی خواص رازیانه برای تخمدان مقوی بوده و یکی از گیاهانی است که در روند درمانی تخمدان مورد استفاده قرار می گیرد.
اگر به دنبال درمان کیست تخمدان با رازیانه هستید پس ما را دنبال کنید؛
رازیانه را به همراه تخم کتان، گل ختمی، پیاز، آویشن، مرزنجوش و اسطوخودوس ها (هر کدام از این گیاهان که استفاده شوند، تاثیر درمانی بیشتری ایجاد شده و هر چقدر کمتر باشند روند درمانی ضعیف تر است.) بخوبی ترکیب کرده و بجوشانید، پس از جوشیدن آنرا درون یک وان بریزید و در آن بنشینید. این کار به پاکسازی رحم و تخمدان ها کمک خوبی میکند.
خواص رازیانه برای تخمدان چه اندازه است؟!
رازیانه غنی از ماده استروژن که همان هورمون زنانه است، میباشد و از همین جهت برای تخمدان ها بسیار مناسب است و برای بیش از %۹۰ خانم ها هم قابلیت تجویز دارد. بعلاوه خوب است بدانید که علاوه بر اینکه خواص رازیانه برای انواع کیست تخمدان مفید است، حتی در جهت درمان بیماری های زنان هم کاربرد های خوبی دارد.

۴) خواص رازیانه برای پوست عالی است

پیاز رازیانه مقدار زیادی ویتامین C دارد. ویتامین C هم که سرشار از آنتی‌اکسیدان است و به کاهش آسیب رادیکال‌های آزادی که منجر به پیری زودرس می‌شوند، کمک خوبی میکند. ویتامین C همچنین برای تشکیل کلاژن که ماده‌ای بسیار حیاتی در حفاظت از ظاهر پوست محسوب می‌شود، مورد نیاز بدن است.

کمبود ویتامین C در بدن، که اسکوربوت هم نام دارد، موجب ناتوانی در ساختن کلاژن شده و در نهایت به‌ صورت خونریزی لثه یا خونریزی زیرپوستی خودش را نشان میدهد. در این زمان دریافت اندازه کافی ویتامین C برای متوقف کردن چین‌و‌چروک‌های پوستی بسیار مهم خواهد بود. بدن ما روزانه ۶۰ میلی‌گرم ویتامین C نیاز دارد. بنابراین یکی از گزینه های مقوی تامین این نیاز، رازیانه خواهد بود.

 

۵) خواص رازیانه برای یائسگی، از زبان محققین:

در یکی از تحقیات علمی نشان داده شده است که مصرف رازیانه که نوعی فیتواستروژن میباشد، می‌تواند علائم کلافه‌کننده‌ی یائسگی را تسکین ببخشد. در این تحقیق ۹۰ خانمی که سن آنها بین ۶۰ تا ۴۵ بوده و در دوره یائسگی بودند مورد آزمایش قرار گرفتند. آنها ۸ ماه تحت درمان رازیانه و یا درمان شیمیایی بودند که در آخر نتیجه به نفع کسانی شد که از رازیانه استفاده میکردند و این نشان دهنده برطری این درمان گیاهی بود که بیماران آن درد و مشکلات یائسگی را کمتر تحمل کرده بودند.
نتیجه محققان: مصرف رازیانه برای خانم هایی که سطح استروژن پایینی دارند یا یائسگی زودرس داشته‌اند یا حتی رحم خود را برداشته‌اند، میتواند کمک کننده باشد و علائم یائسگی آنها را کاهش دهد.

 

۶) خواص رازیانه و قلبی سالم و سلامت (کنترل فشار خون و کلسترول)

فیبر بالایی که رازیانه دارد باعث کاهش سطح کلسترول خون میشود.
گیاه رازیانه از آن جهت که سطح بالایی از پتاسیم و سطح پایینی از سدیم دارد، می‌تواند باعث کاهش فشار خون و التهاب ها شود. رازیانه به دلیل اینکه پتاسیم آن بر سدیمی که دارد، غلبه دارد، به راحتی به کاهش فشار خون کمک میکند و از بیماری های قلبی-عروقی جلوگیری میکند.
البته همانطور که میدانید کاهش فشار خون یک شبه نیست و برای درمان فشار خون مقاله زیر را توصیه میکنیم؛
درمان فشار خون+پادکست علمی

 

۷) استخوان هایی محکم و ورزشکاری با خواص رازیانه

خواص رازیانه برای اندام

با توجه به اندازه کلسیمی که در رازیانه وجود دارد، این گیاه برای تقویت استخوانها و استحکام آنها بسیار عالی است. جالب است، رازیانه تقریبا ۱۱۵ میلی‌گرم کلسیم دارد که ۱۰٪ نیاز روزانه‌ی بدن ما به کلسیم را تامین میکند. علاوه بر این منیزیم، فسفر و ویتامین K هم در این گیاه وجود دارد که در کنار کلسیم می‌توانند روی استحکام استخوان‌ها تاثیری شگفتی بگذارد.

 

۸) خواص رازیانه و درمان یبوست:

یکی از فواید رازیانه، مدر بودن است که موجب درمان یبوست می شود چراکه این گیاه یکی از ملین های طبیعی است و فیبر بالای آن موجب بهبود حرکات روده شده و با افزایش حجم مدفوع به درمان یبوست و پیشگیری از آن می پردازد.
نسخه درمان یبوست با رازیانه:
دم کرده ریشه رازیانه (بهتر است تازه باشد) را به اندازه یک قاشق سوپ خوری اضافه کنید به یک لیوان آب و میل کنید. مدت دم کشیدن این ترکیب دارویی ۱۵ دقیقه است و نباید بیشتر بشود.

 

۹) خواص رازیانه و معجزه ای برای دستگاه گوارش!!

رازیانه به علت فیبری که دارد، در فرآیند هضم غذا و سلامت دستگاه گوارش بسیار تاثیر گذار است.

۱. درمان رفلاکس معده با رازیانه: این گیاه میزان بالایی از pH درون بدن، خصوصا معده را حفظ میکند و احتمال رفلاکس اسیدی معده بعد از وعده های غذایی را کاهش میدهد.

۲. درمان یبوست با خواص رازیانه: که توضیحات آن به تفصیل گذشت.

۳. رازیانه و سم زدایی از روده ها: فیبر های رازیانه همچون یک برس عمل میکند و روده ها و کولون را سم زدایی و پاکسازی میکند.

۴. رازیانه بخورید و بوی بد دهان را از بین ببرید: در طب سنتی برخی از کشور ها، رازیانه را به عنوان دارویی برای از بین بردن بوی بد دهان استفاده میکنند. آنها اعتقاد دارند که رازیانه با ترشح آب، دستگاه گوارشی را تحریک میکند و بوی بد دهان از بین می رود.

 

۱۰) رازیانه و تقویت قدرت مغزی

پتاسیم که نوعی الکترولیت میباشد، به مقدار فراوانی در پیاز و دانه‌های رازیانه یافت می‌شود. در نتیجه مصرف رازیانه می‌تواند هدایت الکتریکی بدن را بالا برده و بهبود بخشد. پتاسیم در اتصالات الکتریکی درون مغز، همچون صفحه تقسیم جریان برق واقعی است تاثیر مثبتی را از رازیانه می پذیرد  و به همین دلیل است که می‌تواند عملکرد و توانایی‌ های شناختی مغز را افزایش قابل توجهی دهد. بعلاوه خوب است بدانید که رازیانه رگ‌ گشای خوبی است و از همین رو باعث می‌شود اکسیژن بیشتری به مغز برسد و در نتیجه فعالیت عصبی مغز را در وضعیت مناسبی حفظ کند.

 

۱۱) خواص رازیانه برای مو
خواص رازیانه برای مو

خواص رازیانه برای مو و درمان شوره های آن بسیار عالی است و شما می توانید با فوایدی که رازیانه دارد، پوسته شدن مو، شکنندگی آن و موخوره را براحتی درمان کنید.

🔵 ماسک رازیانه برای مو:

تعدادی از دانه های رازیانه را در فنجانی آب جوش ریخته و اجازه دهید نیم ساعت بگذرد، سپس یک قاشق گلیسیرین و یک قاشق هم سرکه سیب به آن اضافه نمایید و آنرا به روی موهایتان ماساژ دهید و ۲۰ دقیقه به همان حالت آنرا باقی بگذارید و پس از ۲۰ دقیقه سرتان را با آب و شامپو بشویید.

 

۱۲) خواص رازیانه برای درمان آکنه و جوش صورت 

خواص دمنوش رازیانه و چای رازیانه هم به صورت موضعی و هم به شکل خوراکی برای درمان جوش های صورت مفید است.

🔵 ماسک رازیانه برای جوش صورت:

تعدادی از دانه های رازیانه را در فنجانی از آب جوش ریخته و به مدت ۱۰ اجازه دهید تا دم بکشد و بخوبی سرد شود. حالا زمان آن است که روی صورت و گردنتان آنرا بمالید و پس از ۵ دقیقه آنرا با آبی سرد بشویید.

🔴 تست حساسیت: پیش از آنکه ماسک رازیانه را روی صورتتان بگذارید، ابتدا کمی از آنرا روی بازوی خود بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه بشویید. در صورتی که تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت واکنش آلرژیکی نداشتید آنرا مصرف کنید.

 

۱۳) چشمانی قوی و قدرتمند با رازیانه:

اگر به دنبال تقویت بینایی چشمان خود هستید، این نسخه بسیار مناسب است؛ آب برگ تازه رازیانه را به جوش بیاورید و پس از آنکه به جوش آمد، کف حاصل از آنرا با عسل و سکنجبیل (اگر سکنجبیل نداشتید هم مسئله ای نیست) به چشم خود بکشید. این کار علاوه بر تقویت چشم می تواند موجب قطع آب آمدن چشم هم بشود.

در پایان به این قاعده کلی توجه داشته باشید که مصرف بیش زیاد رازیانه برای گرم مزاجان مضر بوده و از همین جهت، گرم مزاجان برای مصرف آن باید از سکنجبیل و یا صندل استفاده کنند.

منبع : https://exireteb.com/properties-of-fennel/

گرد آورنده : تیم تحقیقاتی اکسیر

TOP